Během týdne se na světových burzách propsala zásadní finanční injekce ze strany čínské vlády, která se tímto krokem snaží rozhýbat celou ekonomiku a trhy. Peněžní stimul obsahuje kompletní škálu nástrojů, které mají za úkol pozvednout kapitál bank a přinést systému další likviditu, mezi něž patří přímé nákupy akcií, dluhopisů a snižování úrokových sazeb. Některé akciové indexy v Číně si díky tomu připsaly i okolo 15 %.
Dobrá nálada panovala také v Evropě a Spojených státech. Zasedání centrálních bank v Evropě přineslo snížení sazeb ve Švédsku, Švýcarsku, Maďarsku a také v Česku, kde se hodnota základní úrokové sazby snížila na 4,25 %. Česká národní banka plánuje v pozvolném snižování pokračovat.
Ekonomika v USA se letos v druhém kvartálu zvýšila meziročně o 3 %. Americké akciové indexy se opět posouvaly na ATH. Dow Jones připsal 0,59 %, S&P 500 posílil o 0,62 % a Nasdaq 100 narostl o 0,95 %. Sentiment podpořila také silná predikce hospodaření u výrobce čipů Micron Technology.
Za to cena americké ropy klesla za týden o téměř 4 % pod hranici 69 USD za barel. Na začátku července se ropa obchodovala ještě za 84 USD za barel, kde v podstatě byla na svém dosavadním vrcholu.
V USA již pomalu gradují prezidentské volby a tyto volby s sebou opět přinášejí tržní nejistotu. Historicky volatilita trhu před volbami rostla a poté odezněla. Ukazuje to, že jakmile je volební nejistota nahrazena jasnějším politickým výhledem, trh se obvykle znovu zaměří na převládající podmínky. Potenciál rozděleného kongresu omezuje pravděpodobnost, že by byla provedena jakákoliv extrémní politika Harrisové nebo Trumpa.
Investory v tuzemsku mile překvapila Kofola. Zisk společnosti EBITDA meziročně vzrostl o 66 % na 603 mil. Kč. Tržby posílily o 34 %, kde hlavní roli hrály akvizice tří moravských pivovarů. Akcie kofoly během týdne připsaly více než 2 %.
Během přelomu září a října se můžeme těšit na významné ekonomické zprávy. V USA budou ostře sledována data z trhu práce, včetně vystoupení představitelů americké centrální banky v čele s Jerome Powellem. V Eurozóně bude k vidění zveřejnění inflace a po celém světě budou vycházet indexy nákupních manažerů. V Česku proběhne zasedání bankovní rady ČNB a údaje o vývoji HDP. Nesmíme také zapomínat na sledování vypjaté situace na Blízkém východě.
Lze vidět úroveň indexu VIX půl roku před a po dni amerických voleb. Historicky volatilita v týdnech před volbami vrcholila a po nich klesla.
Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.