V ekonomice proudil svěží vítr

Hlavní akciové indexy dosahovaly v týdnu nových rekordních maxim. Reagovaly tak na znamení, že by se ekonomika, trh práce a politika centrálních bank měla již doopravdy stabilizovat. V zámoří si populární technologický index Nasdaq100 připsal bezmála 2 % zisku.

Stěžejní zprávy se nesly z amerického trhu práce, který je letos poměrně napjatý. Na jedné straně naznačuje expanzi, na té druhé jsou na něm znát obavy z inflace. Čerstvá data ale naznačují, že by trh práce měl nabírat na své síle. Americká ekonomika za květen vytvořila 272 tisíc pracovních míst, čímž předčila odhady o 180 tisíc.

Bank of Canada se stala první centrální bankou z G7, která zahájila snižování úrokových sazeb, nyní o 25 bazických bodů. Tento krok považuje BoC za začátek víceletého cyklu postupného snižování a udržování úrokových sazeb. Další týden bude řada na americké centrální bance Fed. Všeobecně se ale očekává, že banka bude držet sazby stabilně na úrovní 5,5 %. To je nejvíce od roku 2001.

Podle tržních očekávání snižovala také Evropská centrální banka svou depozitní sazbu, a to čtvrt procentního bodu na 3,75 %. Základní sazbu snížila na 4,25 %. Zatím ovšem bez náznaků dalších snižování. ECB předpovídá, že by průměrná inflace v roce 2024 měla dosahovat 2,5 %, což je mírné navýšení oproti původním odhadům (2,3 %).

Opravdu rychlý růst zažívají akcie společnosti NVIDIA, které si v týdnu připsaly více než 6 %. NVIDIA se při překročení 3 bilionů dolarů tržní kapitalizace stala druhou nejhodnotnější firmou na trhu a přeskočila i proslule známý Apple. V čele žebříčku stále vede Microsoft.

V následujícím týdnu budou k vidění hospodářské výsledky světově známých firem. V úterý se na americké půdě představí Oracle Corporation s pozitivními odhady. Ve středu můžeme sledovat globálního dodavatele polovodičů a softwaru Broadcom a ve středu mnohými očekávané Adobe Inc., u kterých se rovněž očekávají příznivá data.

Graf zobrazuje porovnání úrokových sazeb u ECB, Fed a ECB v čase od roku 2005.

Snimek obrazovky 2024 06 08 121145

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru