Týden na finančních trzích zažil několik významných změn, které ovlivnily akcie společností a globální ekonomiku. Ve Spojených státech zaznamenaly akciové indexy S&P 500 a Nasdaq 100 solidní růst díky kvartálním výsledkům technologických gigantů, jako je Taiwan Semiconductor nebo Netflix.
Akciím se dařilo také v Evropě, když Evropská centrální banka snížila depozitní sazbu o 25 bazických bodů na 3,25 %. Na tiskové konferenci zaznělo, že by sazby měly na dalším zasedání opět klesat, zejména z důvodu špatného ekonomického výhledu v Německu. V Eurozóně rovněž systematicky klesá i inflace.
Čínská ekonomika si polepšila ve třetím kvartálu o 4,6 % (meziročně). Jedná se tak o nejnižší nárůst za poslední rok a půl a výsledky jsou pod vládními cíli. V Číně se také aktivně řeší slabá spotřeba a realitní sektor. Čínská lidová banka PBOC chce dalším problémům zabránit a rozšiřuje tak investice na akciových trzích.
Nového rekordu dosáhly akcie světoznámého výrobce čipů TSMC, které během týdne připsaly přes 5 %. Společnost předčila své odhady a navýšila růst tržeb pro letošní rok. Silné výsledky snížily obavy o celkovou poptávku po čipech a podpořily další růst v sektoru umělé inteligence.
Na tuzemské burze PX akcie rostly o 2,1 %. Zabodoval hlavně finanční sektor. Naopak nejvíce odepsaly akcie firmy Pilulka Lékárny, a to o 5,3 %. Hlavní důvody nejsou známy. Investoři by měli být na pozoru, jelikož se stále spekuluje o možném převzetí společnosti novým majitelem.
Na vyšší, než očekávánou americkou inflaci pozitivně zareagovaly státní dluhopisy. Výnos 10 amerického dluhopisu rostl již čtvrtý týden v řadě a v pátek uzavřel zisk na 4,08 %. Díky zklidnění tempa dalšího snižování úrokových sazeb ze strany Fedu je tak dluhopis výrazně nad nedávným minimem 3,62 % ze 16. září.
V příštím týdnu bude v hlavním hledáčku investorů výsledková sezóna v USA, kde své hospodaření představí známé společnosti jako Tesla, Coca-Cola, IBM a General Motors. V Evropě se můžeme těšit na Barclays nebo Deutsche Bank. Na pražské burze budou k vidění výsledky Monety Money Bank. K mání budou také zajímavá makrodata. Za velkou louží například údaje z nemovitostního trhu a předběžný index nákupních manažerů, v Evropě zaujme index podnikatelské nálady v Německu nebo spotřebitelská důvěra ve Velké Británii a celé Eurozóně.
V tabulce lze vidět celkový výnos pro index S&P 500, průměrné čtvrtletní tempo růstu HDP USA, údaje o inflaci a úrokových sazbách a firemní příjmy. Zdroj: Bloomberg
Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.