Leden může být na akciových trzích celoročním ukazatelem

Konec minulého roku byl na akciových trzích zakončen pozitivně, když posledních devět týdnů v řadě panovaly v indexu S&P 500 příjemné zisky. První letošní týden ale nastal obrat, který přinesl pro akcie mírnou korekci. Můžeme za tím vidět především přelom roku, kdy investoři jsou v nejisté situaci a jednají více opatrně. Známý zámořský index S&P 500 klesl o 1,52 % a technologický NASDAQ o více než 3 %.

Zatímco se velké banky připravují na start výsledkové sezóny za poslední kvartál roku 2023, velká část analytiků snižuje svá očekávání a odhady zisků na akcii tak posunuli směrem dolů o téměř 7 %. Zajímavou zprávou pro milovníky dividend je, že společnosti z indexu S&P 500 v minulém roce distribuovaly rekordních 588 miliard dolarů ve výplatách pro své investory. To je o 4 % více, než v předchozím roce.

Leden může být ukazatelem celého roku. Ze statistik měřených od roku 1929 vyplývá, že v 70 % případů leden opravdu nasměroval celý investiční rok. To znamená, že pokud měsíc leden byl pozitivní či negativní, projevilo se to v průměru zbytku celého roku. I proto by investoři měli začátek roku na trzích bedlivě sledovat.

Zpět nad 4 % se opět vyšplhal výnos 10letého amerického dluhopisu. Tím se přerušil tří týdenní pokles. Některá ekonomická data rovněž podnítila obavy, že by americká centrální banka mohla oddálit snižování úrokových sazeb.

Výhled pro druhý týden nového roku by měl být v poklidném duchu. Neočekávají se obzvlášť významné události, proto se investoři mohou soustředit na informace ohledně americké inflace, která často pozitivně, ale i negativně dokáže zatřást s trhem. Tyto příležitosti mohou využít i zkušení tradeři, kteří svými strategiemi mohou přijít k nadstandardním ziskům.

Své hospodářské výsledky bude v příštím týdnu zveřejňovat řada společností. Nejvíce z nic známé jsou BlackRock, Bank of America, JPMorgan nebo Citigroup. Co nabídnout mají i ostatní světové země. Japonsko v úterý zveřejní svou zprávu o inflaci v oblasti Tokia. O průmyslové výrobě nás bude informovat Německo a Eurostat zveřejní zprávu o nezaměstnanosti v eurozóně. Výsledky inflace budou také k vidění v Číně, a to konkrétně v pátek v noci.

Graf ukazuje týdenní návratnost indexu S&P 500

1 05 2024 US Chart1.png

Zdroj: Bloomberg

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru