Investorům se blýská na lepší zítřky

Korekce na trzích z prvního týdne nového roku je zažehnána a v posledních dnech obchodování se investoři dočkali pozitivního obratu. Index S&P 500 si připsal 1,8 % a dotýká se svého historického maxima na hranici 4800 bodů. Dobrou zprávou také je, že index VIX známý jako index volatility zůstává na nízké úrovni.

V poslední době se výrazně daří také nejznámější světové kryptoměně Bitcoin. Z nedávného zářijového minima kolem 25 000 USD se nyní tlačí k hranici 48 000 USD a jde tak o nejvyšší vnitrodenní hranici od března roku 2022.

Zvýšené geopolitické napětí na Blízkém východě v pátek podpořilo mírné zvýšení cen ropy, kdy americká ropa byla na burze za 73 USD za barel. To je o 5 dolarů více, než v prosincovém minimu. Rovněž největší světová námořní skupina MSC konstatovala, že své lodě odklání z Rudého moře a tím chce eliminovat riziko útoků. To má za následek celkové zdražení lodní dopravy. Ve výsledku by z toho některé lodní společnosti mohly vytěžit vyšší zisky a podpořit tak růst svých akcií.

Eurozóna vyhlíží lepší zítřky. Prezidentka ECB Christine Lagardeová v rozhovoru pro francouzskou televizi uvedla, že by nejhorší část inflační krize mohla být za námi a úrokové sazby již dosáhly svých vrcholů. Pokud nepřijdou nenadále makroekonomické šoky či znepokojivá data, sazby začnou pomalu ale jistě klesat. Kdy k tomu konkrétně dojde, neuvedla.

Dobře to vypadá také ve Spojených státech amerických. Tam prosincová inflace dosáhla 3,4 %. I přes to, že se čekalo vyšší zpomalení inflace, a to na hranici 3,2 %, sentiment na trhu to nijak negativně neovlivnilo. Pozitivně dopadly také zprávy z české ekonomiky, kde inflace klesla o 0,4 % na hodnotu 6,9 % i přes to, že se čekala stagnace. Celoroční spotřebitelská inflace byla v minulém roce 10,7 %. To je o 4,4 % méně, než v roce 2022.

Třetí lednový týden začíná v USA pondělním svátkem. Investoři se ale mohou těšit na další reportování hospodářským výsledků známých firem, jako je Goldman Sachs. V Asii budou k vidění výsledky obrovského výrobce polovodičů TSMC.

Graf ukazuje budoucí 12měsíční odhady výnosů pro S&P 500

Vystrizek

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru