Zotavující se světové ekonomiky probouzí na trzích býčí trend

Zkrácený obchodní týden se dočkal skvělého zakončení, když zámořský index S&P 500 trhnul svůj dosavadní rekord „all time high“ a pokořil hranici 4800 bodů. Týdenní vzrůst byl tak o 1,17 %. Mezi jednotlivými akciemi se velmi dařilo společnosti NVIDIA, která si připsala téměř 9 % a cenou 594 dolarů na akcii si drží stále maximum.

Naopak pokles stále pociťuje americký trh rezidenčních nemovitostí. Národní asociace realitních kanceláří v pátek oznámila, že prodeje stávajících nemovitostí klesly na nejnižší celoroční úroveň od roku 1995. Loňský celkový prodej klesl oproti roku 2022 o 19 %.

Za to druhá největší světová ekonomika (Čína) rostla ve čtvrtém kvartálu 2023 tempem 5,2 %, což je lehce pod očekávání většiny makroekonomů. Přesto jde o zlepšení 4,9 % oproti třetímu kvartálu. A dokonce pro Čínu rok 2023 dopadl o 2,2 % lépe, než tomu bylo v roce 2022.

Ke zveřejnění výsledků HDP v USA dojde ve čtvrtek. Odhady jsou v celku pozitivní i přes srovnání se třetím kvartálem minulého roku, kde analytici očekávají mírný pokles. Právě ve třetím čtvrtletí byl růst HDP na hodnotě 4,9 %. Průběžný odhad ze strany ekonomů amerického Fedu se tempo růstu pro poslední čtvrtletí 2023 předpokládá ve výši 2,4 %.

V Evropě se stále vede boj s úrokovými sazbami, když se po předchozím týdnu opět obrátily pohledy na nadějné poklesy. Původní zprávy o snižování na jaře posunuly nejnovější informace do ročního období léta. To mělo za následek pokles akcií v eurozóně, konkrétně to negativně odnesl panevropský index STOXX Europe 600, který odepsal 1,58 %. Výroky evropských politiku jsou čím dál více zdrženlivé, jakoby se zdálo, že se jim predikování budoucích vývojů moc nedaří již několik měsíců v řadě.

Kromě čtvrteční zprávy HDP z USA můžeme v následujícím týdnu sledovat pokračující výsledkovou sezónu ve Spojených státech, kde se představí velmi známé společnosti. Mezi nimi můžeme vyhlížet technologickou Teslu, americké aerolinky nebo také fintech giganta Visa. Analytické čtenáře také mohou oslovit méně populární info z trhu, například Conference Board USA nebo data z amerického ministerstva práce.

Graf ukazuje výnosy za měsíc leden a následující celý rok

Vystrizek 1

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru