Americký trh má nakročeno dobrým směrem

V uplynulém týdnu byla na trzích k vidění historická maxima. Zejména jimi dominuje americký trh a přichází s dobrými zprávami, které mu o to více pomáhají v růstu. Také index pražské burzy PX si připsal během týdne 0,4 %. Nejvíce v tuzemsku rostly akcie Erste o 2,67 % a Monety Money Bank o 2,41 %. Naopak největší pokles zaujaly akcie skupiny ČEZ, a to o 4,67 %.

Výhled české ekonomiky se opět pro letošní rok o něco zhoršil. Ministerstvo financí nyní predikuje růst HDP o 1,2 %. Ještě v listopadu minulého roku byly tyto predikce na hodnotě 1,9 %. To znamená, že by se Česká republika stále neměla vrátit na ekonomickou úroveň před Covidem. Konkrétní vývoj HDP za leden bude zveřejněn v úterý 30. ledna. Pozitivním výhledem bylo ze strany ministerstva alespoň zlepšení predikce pro vývoj inflace, která by v roce 2024 měla dosáhnout maximálně 3,1 %.

V týdnu přišly také důležité zprávy z eurozóny, kde rada guvernérů Evropské centrální banky ponechala úrokové sazby na stejných hodnotách. Výhledově stejná zůstala také predikce ke střednědobému vývoji inflace. Díky vysokým úrokovým sazbám inflace v eurozóně klesá, každopádně to má také tlumící vliv na podnikatelské prostředí a náladu.

Ve spojených státech pokračovala výsledková sezóna, kde nejvíce investory potěšila společnost Netflix, která nasbírala další množství nových předplatitelů a posílila svou pozici na trhu v narůstající konkurenci. Významný milník si připsal Microsoft, když ve středu překonal hranici své tržní kapitalizace přes 3 biliony amerických dolarů. Stal se tak po Apple druhou společnosti, která se může tímto faktem pyšnit. Microsoft byl dokonce pár dní největší firmou světa, tuto dominantní pozici si ale koncem týdne vzal zpět Apple.

Nastává týden plný nových dat a informací. K vidění bude zasedání amerického Fedu. Trh očekává, že by úrokové sazby měly zůstat na stejných číslech. Analytici uvádí, že by sazby měly určitě začít klesat ještě v první polovině roku. V USA bude gradovat výsledková sezóna, přičemž na pražské burze bude teprve začínat. Nejprve své hospodářské výsledky představí Moneta Money Bank. Pražský burza také od pondělí 29. ledna uvítá na scéně nové jméno, konkrétně výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV.

Po zveřejnění hospodářských výsledků výrazně posílily akcie Netflix. Téměř o 17 %. Zdroj: Google Finance

Vystrizek 2

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru