Malý zázrak při zasedání Fedu nenastal, investoři Mety se dočkají dividendy

Investoři mohli na přelomu ledna a února vidět několik zásadních situací. Ve spojených státech rozhodoval FED o úrokových sazbách, které ponechal nadále na stejných hodnotách. Základní sazba tak zůstává na 5,25-5,50 %. Je to nejvyšší úroveň sazby za posledních 22 let.

Naprostým trhákem v pokračující výsledkové sezóně se stala společnost Meta Platforms, která atakovala nové all time high a nyní se obchoduje za necelých 475 dolarů za akcii. Během jediného dne akcie společnosti vystřelily o 20 %. Mimo pozitivní hospodářské výsledky se nechal Mark Zuckerberg slyšet s tím, že Meta nově nabídne investorům také dividentu, a to konkrétně 50 centů za akcii.

Kladné výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku měla také firma Amazon. Kdo naopak investory trochu zklamal, byl Apple či Alphabet (Google). V tuzemsku se výsledky pochlubila Moneta Money Bank, která dosáhla čistého zisku 5,2 miliardy korun. Šlo tak o meziroční nárůst o 0,3 %. Banka také navrhla dividendu 9 Kč za akcii.

Stagnace stále trvá v Evropě, kde tamější ekonomika zakončila rok 2023 beze změny a ve čtvrtém kvartálu nezaznamenala žádný růst HDP. Významný růst v eurozóně byl naposledy ve třetím čtvrtletí roku 2022, kdy roční tempo růstu činilo 0,5 %.

Cena ropy za týden klesla o více než 7 %, čímž zvrátila většinu svého meziročního růstu. Americká ropa se v pátek obchodovala okolo 72 dolarů za barel. Jedná se o pokles z nedávného maxima v září, kdy se cena pohybovala za více než 90 dolarů. Naopak v tuzemsku jsme mohli zaznamenat nárůst benzínu a nafty v důsledku výrazného oslabení koruny vůči euru a dolaru.

V následujícím týdnu nabídne pokračující výsledkový sezóna v USA zajímavá jména, jako například McDonald’s, Ford Motor, Uber, Walt Disney nebo také PepsiCo. Na evropských burzách můžeme sledovat UniCredit, UBS Group, Siemens nebo Astra Zeneca. Na pražské burze své výsledky představí oblíbená Komerční Banka. Pozitivní čísla hospodářských výsledků by mohla posílit sentiment investorů na trhu i přes nadále pokračující vysoké úrokové sazby.  

Vývoj úrokových sazeb v USA za posledních 17 let. Zdroj: U.S. Federal Reserve

Vystrizek

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru