Makrodata naznačují konec recese a pozitivní vyhlídky

Překvapivě silné hospodářské výsledky některých technologických společností podpořily za oceánem další týden rostoucího tempa. Zámořský index S&P 500 si připsal 1,37 % a pokořil historicky poprvé hodnotu 5000 bodů. Technologický index dokonce vzrostl o 2,31 %. Za to evropské indexy se ziskově pohybovaly lehce nad nulou, konkrétně index pražské burzy posílil o skromných 0,3 %.

Na pražské burze také představila své výsledky za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2023 Komerční banka. Té meziročně klesl zisk o 11,4 % na 15,6 miliardy korun. Provozní náklady stouply o 8,2 %. O vyplacení dividendy 82,66 Kč na akcii bude rozhodovat valná hromada Komerční banky 24. dubna. Jednalo by se tak o příjemné navýšení, jelikož v roce 2022 dividenda představovala 60,42 Kč na akcii.

Snížení základní úrokové sazby jsme mohli v týdnu sledovat na zasedání České národní banky. Sazba klesla o půl procentního bodu na 6,25 % a jednalo se tak o druhé snížení v řadě. Nyní se sazba pohybuje na nejnižší úrovní od června 2022.

K vidění byla také rally bitcoinu. Nejznámější kryptoměna světa si během týdne připsala 10 % a pátečním růstem o 5 % završila velmi silný rostoucí týden. Nyní se její cena pohybuje okolo 47 600 dolarů.

Výnos 10-letého amerického státního dluhopisu se ve čtvrtek vyšplhal na 4,17 % poté, co týdenní zpráva žádostí o podporu v nezaměstnanosti podtrhla nedávnou sílu amerického trhu práce. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 218 000, což je první pokles za tři týdny.

Výhledově bude příští týden opět o výsledkové sezóně v USA, ale i Evropě. V zámoří bude období výsledků pomalu dobíhat, každopádně se představí další zajímavá jména, např. Coca-Cola, Airbnb nebo Coinbase. Mimo to se můžeme těšit na americká data o inflaci, kde se očekává další pozitivní pokles. Rovněž HDP ve Spojených státech ukazuje, že se země dostala z recese, načež banky reagují snižováním úvěrových standardů. Na pražské burze své výsledky představí Kofola.

Graf ukazuje, že čisté procento amerických bank zpřísňujících úvěrové standardy kleslo.

Snimek obrazovky 2024 02 11 203156

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru