Česká ekonomika přinesla rapidní snížení inflace

Americké trhy zaznamenaly v uplynulém týdnu mírné poklesy. Známý index S&P 500 odepsal 0,42 % a přerušil tak pětitýdenní jízdu pozitivních výsledků. Technologický NASDAQ poklesl o více než 1%. Zatímco akcie klesaly, výnosy dluhopisů vzrostly. Stalo se tak v návaznosti na výsledky spotřebitelských cen, kdy inflace na americké půdě dosáhla hodnoty 3,1 %. Stalo se tak nad očekávání ekonomů a analytiků, jejichž odhad byl nastaven na 2,9 %.

Na trzích se ale zlepšil sentiment investorů, kde průzkum amerických spotřebitelů ohledně ekonomiky rostl třetí měsíc v řadě a vyšplhal se na nejvyšší úroveň od července 2021. Nejnovější zprávy o inflaci také ztlumily očekávání ohledně případného snížení úrokových sazeb v krátkodobém horizontu.

Potěšení přinesla naopak česká ekonomika, kde míra inflace klesla z 4,6 % na 2,3 %. Ze statistik vyplývá, že zlevnila zejména řada potravin. Co naopak zdražilo, bylo bydlení. Protiinflačním faktorem také lze sledovat oslabení koruny, která se vůči euru dostala na kurz 25,5 Kč/EUR. Dalšímu oslabování domácí měny bude chtít postupně zabránit ČNB.

Z makrodat bylo také možné zjistit úpadek do recese dalších světových ekonomik. Na konci roku 2023 se tato nepříjemnost týkala například Japonska a Spojeného království. V Japonsku klesl HDP ve čtvrtém kvartálu minulého roku o 0,4 %. Spojenému království se ekonomika propadla o 0,3 %.

Své hospodářské výsledky zveřejnila společnost Kofola Československo, která dosáhla zisku EBITDA 1,25 miliardy korun. To značilo zlepšení výkonnosti a firma se tak mohla vrátit ke svým původním plánům před krizí. Ku příkladu se tak jednalo o akvizici Pivovary Group CZ. S akvizicí firma očekává letošní růst tržeb o cca 25 %.

Výhledově lze očekávat pozvolný start na amerických burzách, jelikož v pondělí bude v USA panovat státní svátek. Během týdne můžeme pozorovat další hospodářské výsledky společností, mezi kterými se ukáže NVIDIA, Berkshire Hathaway či Walmart. V Evropě by mezi nejsledovanější mělo patřit Rio Tinto, Barclays, Nestlé a Mercedes-Benz Group. U našich německých sousedů budou v pátek zveřejněna data o HDP a index podnikatelské nálady.

Graf ukazuje meziroční změnu u amerických inflací.

Snimek obrazovky 2024 02 18 220038

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru