NVIDIA „vystřelila“ nahoru americké indexy

Americké indexy výrazně posunul nahoru po zveřejnění svých hospodářských výsledků technologický gigant NVIDIA. Díky tomu byl téměř 3% nárůst indexu NASDAQ největší za posledních 12 měsíců. U S&P 500 jsme mohli sledovat připsání 2,1 %. Toto oživení pomohlo americkému akciovému trhu odrazit se od negativních výsledků předchozího týdne.

Naopak index amerických akcií s malou kapitalizací Russell 2000 se propadl o 0,8 %, čímž prodloužil svou dosavadní nedostatečnou výkonnost ve srovnání s obdobnými firmami s velkou kapitalizací.

Představitelé amerického Fedu vyjádřili obavy, že by nedávné snižování inflace mohlo být zvráceno jakýmkoliv silným růstem výdajů spotřebitelů. Zápis z lednového zasedání, který byl zveřejněn ve středu, ukázal, že někteří představitelé zaznamenali riziko zastavení pozitivního směru k cenové stabilitě.

Cena ropy klesla přibližně o 2 %, čímž se obrátila oproti zisku z předchozího týdne, kdy se komodita obchodovala v poměrně širokém rozmezí. Cena americké ropy se v úterý vyšplhala na téměř 80 dolarů za barel a následující den klesla až na 76 dolarů. V pátek se ropa obchodovala mírně pod 77 dolarů.

Středeční plánované zveřejnění aktualizovaného odhadu amerického HDP bude patřit mezi nejsledovanější ekonomické zprávy týdne. Původní odhad zveřejněný koncem ledna naznačoval, že HDP ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku rostlo ročním tempem 3,3 %, což překonalo očekávání většiny ekonomů.

Závěrečný únorový týden bude také probíhat ve znamení končící výsledkové sezóny a zveřejnění dalších důležitých makrodat. Své výsledky v USA představí HP, Dell, Zoom Video nebo eBay. V Evropě se můžeme těšit na společnost Puma a na pražské burze své výsledky „odkryje“ Erste Group Bank.

Na grafu lze vidět úroveň S&P 500 od 22. 9. 2023 do 23. 2. 2024.

Snimek obrazovky 2024 02 25 221239

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru