Investiční únor se nesl ve znamení dobrých výsledků

Rostoucí trhy a nízká volatilita, to je přání asi každého investora. A přesně tato pozitivní kombinace se únoru povedla. Celkově poslední čtyři měsíce jsou ve světě akcií a investic velmi přívětivé. Mezi klíčové rámce dobrých zpráv bychom mohli zařadit zejména výsledkovou sezónu za čtvrtý kvartál minulého roku, která byla obzvlášť silná a pro firmy růstová. Podpořila tak dokonce nová maxima u populárních akcií. Naopak dluhopisy klesaly druhý měsíc v řadě.

Snižování úrokových sazeb a zkrocení vysoké inflace byly dalšími body, které v pozitivním smyslu ovlivnily více trhů zároveň. Makrodata samozřejmě zvýšila očekávání analytiků a čísla u predikcí se mohou těšit lepší náladě. Každopádně opatrnost je stále na místě, krátkodobě by nějaká špatná data mohla s trhy zatřást a sáhnout na rostoucí sentiment.

Dle předběžných dat se rovněž těší holubičímu postavení eurozóna, kde se odhaduje snížení inflace z lednových 2,8 % na únorových 2,6 %. Meziměsíčně však ceny spotřebního koše vzrostly o 0,6 %. Když se v EU poohlédneme na výkon jednotlivých ekonomik, ta naše česká se stále drží na nižších příčkách a chlubit se svými výsledky opravdu nemůže. Data ČSÚ naznačují, že ekonomika ČR meziročně klesla o 0,4 %.

Rychlému skoku se však těší nejobchodovanější kryptoměna Bitcoin. Ta poprvé od listopadu zastínila hranici 60 000 USD a pomalu vyhlíží pokoření svého All time high. Během února cena Bitcoinu vyskočila o 44 % a jen v posledním obchodním týdnu přispala okolo 20 %. V pátek byla na burze k vidění za 62 000 USD.

V dalším týdnu proběhne zasedání Evropské centrální banky. Předběžně se odhaduje, že by se s úrokovými sazbami nemělo hnout. Díky novým informacím o inflaci a slabšímu výkonu evropské ekonomiky se spekuluje, že by snižování sazeb mohlo být ale termínově relativně blízko. Sledovat lze také jedny z posledních společností v rámci výsledkové sezóny, kde se například představí německá Lufthansa, americký Broadcom nebo český developer CTP.

Lze vidět silné únorové zisky napříč několika třídámi akcií. Dluhopisy však zůstaly pod tlakem již druhý měsíc v řadě.

Snimek obrazovky 2024 03 03 194051

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru