Výsledkovou sezónu můžeme považovat za již skoro zdárně ukončenou. Hospodaření firem ve čtvrtém kvartálu minulého roku lze vcelku zhodnotit jako úspěšné a rostoucí. Z dat mohlo jít vidět, že se hodně společnosti již „otrkalo“ z krize. Další dny a týdny přinesou investorům ke sledování důležitá makrodata. Zásadní budou čísla americké a německé inflace.
V minulém týdnu zasedala Evropská centrální banka, která ponechala úrokové sazby beze změny. Jde tak o třetí zasedání se stejným výsledkem. Navíc ECB prohlásila, že před snižováním úrokových sazeb chce mít pevnou oporu v datech.
Americké akciové indexy začaly v pondělí a úterý trochu nejistě. Postupně s dalšími dny ale narůstaly a týden zakončily těsně pod vrcholy svých ATH. Technologický NASDAQ a prestižní Dow Jones Index zakončili s mírným propadem okolo 1 %.
Předseda americké centrální banky Jerome Powell před kongresem zopakoval záměr centrální banky snížit úrokové sazby v určitém okamžiku tohoto roku. A to za předpokladu, že údaje o inflaci budou nadále značit pokračující pokles.
Cena Futures na zlato za týden vzrostla o více než 6 % na rekordní maximum kolem 2 200 dolarů za unci. Jedná se o solidní skok, jelikož se ještě cena zlata v únoru pohybovala okolo hranice 1900 dolarů. V týdnu také nastal Bitcoinový rekord. Cena nejznámější kryptoměny se v pátek lehce dotkla hranice 70 000 dolarů za kus. Od začátku roku kryptoměna vzrostla o úctyhodných 60 %
V následujícím týdnu kromě sledování americké a německé inflace, společně s českými daty od ČSÚ mohou investoři zbystřit nad daty z Japonska, kde se bude vyhodnocovat HDP nebo britskou zprávou o nezaměstnanosti a průmyslové výrobě. Ve Spojených státech budou svými hospodářskými výsledky zakončovat výsledkovou sezónu firmy jako Oracle, Adobe, Dollar General a v Evropě Allegro, Adidas či Vienna Insurance Group.
Predikce naznačují, že by snižování úrokových sazeb v USA mohlo začít v červnu.
Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.