Americká inflace nemile překvapila

Hlavní americké akciové indexy pokračovaly v mírném propadu již druhý týden v řadě, kdežto pozitivní čísla vycházely na pražské burze. Ta si připsala 1,2 %. Největší pokles u českých akcií byl k vidění u Pilulka Lékárny, a to 2,65 %. Své hospodářské výsledky oznámila společnost VIG a mírně posílila o 0,43 %.

Zveřejněná data americké inflace opět posunou holubičí postoj při dalším měnově-politickém zasedání Fedu. Index spotřebitelských cen totiž ukázal meziroční nárůst o 0,1 % na hodnotu inflace 3,2 %. Trhy ale navzdory těmto údajům zareagovaly optimisticky a po zveřejnění mírně rostly.

Svou „raketovou“ jízdu si nadále užívá kryptoměna Bitcoin, která stoupla na svá nová maxima 73 000 USD. Závěr týdne ale přinesl u kryptoměn zvýšenou volatilitu a Bitcoin nakonec klesl na 68 000 USD. I tak se ale této kryptoměně letos skvěle daří a dosavadně si za rok 2024 připsala více než 60 %.

Utahující dodávky ropy tlakují tuto komoditu cenově výš a výše. V týdnu její cena na burze vzrostla o 4 % na 81,6 USD za barel. Co ale výrazně zaostávalo, byl benchmark amerických akcií s malou kapitalizací, čímž se zvýšil meziroční deficit výkonnosti malých společností. Index Russell 2000 klesl za týden o 2 %.

Hlavní událostí pro následující týden bude měnově-politické zasedání amerického Fedu. Na trzích se po zveřejnění důležitých dat nepředpokládá snižování úrokových sazeb. Bylo by to tak po páté v řadě, kdy by sazby zůstaly beze změny.

Pražský burza očekává závěr výsledkové sezóny, ve kterém se představí energetický gigant ČEZ. Čeká se, že by tržby za 4. čtvrtletí předešlého roku měly vzrůst o 17,1 % na 90,7 miliardy Kč. Ovšem čistý zisk by měl poklesnout až o 85 %, a to kvůli speciální dani z neočekávaných zisků. Na pražskou burzu budou také nově zařazeni akcioví nováčci. Bude se jednat o firmy Primoco UAV a Gevorkyan.

Stres finančního systému měřený indexem finančního stresu St. Louis Fed se za poslední rok snížil.

Snimek obrazovky 2024 03 17 213918

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru