Technologické společnosti těží z AI boomu

Zásadní událostí v uběhlém týdnu bylo zasedání FOMC americké centrální banky, které rozhodovalo o úrokových sazbách. Jelikož Fed stále vyhlíží klíčový obrat k lepšímu a nechce nic uspěchat, ponechal úrokové sazby na stejných hodnotách, tedy v rozmezí 5,25 – 5,50 %.

Americkým akciovým trhům se i přes striktní postoj vysoce postavených bankéřů vedlo dobře. Poprvé v roce 2024 zakončili všechny tři známé indexy S&P 500, NASDAQ 100 a Dow Jones své týdenní výsledky připsáním o více, než 2 %. Tento sjednocený vývoj posunul každý index na rekordní maximum a navrátil investorům pozitivní sentiment z předešlých dvou týdnů.

K vidění také byly hospodářské výsledky společnosti Micron Technology, které byly ostře sledované kvůli současného trendu umělé inteligence. Firma vykázala své výsledky nad očekávání a výhledově lze do budoucna čekat růstové období. Celé odvětví AI tak nyní těží z globálně-technologického boomu. Úzkost na trzích pomalu, ale jistě ustupuje. Rovněž i index volatility VIX tomu jde příkladem a klesl na nejnižší úroveň za posledních šest týdnů a od 11. března už to je více než 18 %.

Japonsko konečně přitvrdilo a poprvé od roku 2007 zvýšilo úrokové sazby mírně nad nulu. V zemi to znamenalo razantní obrat v neortodoxní politice. Navzdory však tomuto zásahu zůstávají japonské sazby velmi hluboko pod těmi z ostatních vyspělých světových ekonomik.

Příští týden bude na trzích o jeden den kratší, než je tomu obvykle, konkrétně se nebude obchodovat ve svátek Velkého pátku. Celkově lze v týdnu očekávat neutrální obchodování bez specifikovaného trendu. Svá čísla HDP odkryjí ve Velké Británii a USA. U nás na pražské burze můžeme očekávat hospodářské výsledky společností Colt CZ Group a Phillip Morris ČR.

Snimek obrazovky 2024 03 24 200520

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru