Japonský jen nejslabší od roku 1990

Zkrácený obchodní týden přinesl indexům S&P 500 a Dow Jones opět rekordní maxima, zatímco technologický NASDAQ mírně klesl. Březen byl pro hlavní americké akciové indexy pátý pozitivní měsíc v řadě. S&P 500 vykázal od roku 2019 svůj nejsilnější výsledek za první obchodní čtvrtletí.

Údaje z americké centrální banky ukázaly, že spotřebitelské ceny rostly mnohem pomaleji, než tomu bylo před několika měsíci. Cenový index osobních spotřebních výdajů v USA za únor vzrostl o 2,8 %, a to bez zahrnutí cen potravin a energií.

Nárůst spotřebitelských výdajů přiměl americkou vládu, aby upravila svůj konečný odhad hospodářského výsledku za čtvrtý kvartál. HDP rostl o 3,4 % oproti předešlému odhadu 3,2 %. Výsledkem byl šestý kvartál v řadě, kdy meziroční tempo růstu přesáhlo 2 %.

Japonský jen slábne. Ve středu se měna propadla na nejnižší úroveň vůči americkému dolaru od roku 1990! Pokles hodnoty jenu přichází v době, kdy japonská vláda a japonská centrální banka zvažují možnosti, jak měnu podpořit kvůli nedávným inflačním tlakům.

Za to zlato a ropa zaznamenaly rostoucí výsledky a v týdnu připisovaly. Prodloužily tak sérii silných výsledků obou komodit. Cena zlata se vyšplhala na 2 230 USD za unci, což je rekordní maximum. Americká ropa se obchodovala okolo 83 USD za barel, což je týdenní nárůst o 2 USD. Na začátku roku 2024 byla ropa k vidění za 71 USD.

Před investory je opět očekávání zisků jednotlivých společností, a to za 1. čtvrtletí 2024. Výsledková sezóna začne v polovině dubna a tradičně se jako první představí velké mezinárodní banky a finanční instituce. Analytici očekávají, že firmy z indexu S&P 500 vykáží průměrný nárůst zisků o 3,6 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku.

V následujícím týdnu je před námi měsíční zpráva o americkém trhu práce, která vyjde v pátek. Ukáže se, zda se poslední trend narůstajících pracovních míst propíše i do března. V únoru ekonomika vytvořila více než 275 tisíc nových pracovních míst, což bylo nad predikce ekonomů. Míra nezaměstnanosti v USA vzrostla na hodnotu 3,9 % s tím, že nárůst mezd se začal pomalu ale jistě zpomalovat.

Produktivita práce v USA za posledních 12 měsíců roste.

Snimek obrazovky 2024 03 30 170033

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru