První dubnový týden se na trzích vedl v klidném duchu. Na mnoho světových burzách byl i o den kratší kvůli Velikonočnímu pondělí. Co ale mohlo získat zvýšenou pozornost investorů, byla gradující geopolitická situace na Blízkém východě, když izraelské jednotky zaútočily na íránské velvyslanectví v Sýrii. Situace je stále otevřená a čeká se na další kroky, které mohou zahýbat tamními trhy.
Čemu se naopak dařilo, byly drahé kovy. Své další rekordní maximum zaznamenalo zlato, když překonalo hranici 2300 USD za unci. Cena stříbra byla nejvýše od března roku 2022. Komodity připisují zisky díky očekávání snížení úrokových sazeb. To by ale mohlo následně oslabit dolar, ale z optimistického pohledu také i geopolitické napětí.
Překvapení přišlo rovněž z amerického trhu práce. Realita předčila očekávání a během března narostl trh o 303 tisíc pracovních míst. Tento makroekonomický údaj byl nejvyšší za posledních 10 měsíců. Míra nezaměstnanosti však klesla z 3,9 % na 3,8 %.
20 zemí, ve kterých je oficiální měnou euro, vykázalo strmý pokles inflace a spotřebitelské ceny v březnu meziročně vzrostly jen o 2,4 %. Jednalo se tak o snížení o 0,2 procentního bodu z předešlého měsíce. Přestože míra inflace v eurozóně letos postupně klesá, neočekává se, že by ECB (Evropská centrální banka) snížila úrokové sazby dříve než v červnu.
Na americké Wall Street bude startovat výsledková sezóna za první kvartál letošního roku. Tradičně svá ekonomická čísla nejprve představí velké finanční instituce, mezi nimiž nebude chybět BlackRock, JPMorgan Chase nebo Citigroup. Mimo to se můžeme těšit na data americké, čínské a německé inflace a měnově-politické zasedání rady guvernérů ECB.
Z historických dat vyplývá, že pokud je v USA míra nezaměstnanosti pod 4,5 %, indexu S&P 500 se vede dobře.
Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.