Zpomalený duben vyvolává na trzích zlatou horečku

V minulém týdnu se na trzích a v ekonomice událo hned několik zásadních situací. Zveřejnění inflace na americké půdě, zasedání Evropské centrální banky nebo start hospodářských výsledků firem za první čtvrtletí letošního roku.

Inflace v USA negativně ovlivnila akcie na burze. Očekávání analytických expertů se nenaplnilo a spotřebitelské ceny meziročně v březnu rostly o 3,5 %. Po únorových 3,2 % bylo jasné, že euforie investorů stoupat nebude. Zapříčiní to opětovné posunutí snížení úrokový sazeb. Momentálně je dle informací tento ekonomický milník v nedohlednu.

Podle očekávání ale jednala ECB, která své úrokové sazby ponechala na stejných hodnotách. Prezidentka zmíněné ECB se rovněž nechala slyšet, že na příštím zasedání, které se uskuteční 6. června, by se eurozóna mohla konečně dočkat následného snížení sazeb. Prostor v ekonomice ke snížení sazeb je, jelikož i stěžejní inflace vyšla za březen na poklidné hodnotě 2,4 %.

Zahájení výsledkové sezóny v zámoří mohlo vzbudit smíšené pocity. Zejména světově populární banka JPMorgan zklamala svým výhledem do budoucna a meziročním poklesem zisků. I tato událost dopomohla k mínusovým výsledkům známých indexů. S&P500 zakončilo týden -1,56 % a Dow Jones -2,37 %. K potěšení ale byl index pražské burzy PX, který připsal úctyhodných 2,19 %. Největším tahounem mezi samotnými akciemi byl ČEZ, ten vzrostl o 5,75 %.

Třetí týden v řadě se mohli radovat investoři do zlata, které jen za poslední týden rostlo o 1 %. Rekordní maximum a páteční futures na zlato se vyšplhalo až na 2 448 USD za unci. Za tři týdny je to již solidní připsání o 9 %!

Tento týden můžeme čekat pokračování geopolitického napětí na Blízkém východě, které může ovlivnit především akcie v sektoru dopravy. Z výsledkové sezóny bychom si neměli nechat ujít oznámení od společnosti Bank of America, Netflix nebo světově proslulého výrobce čipů TSMC.

Graf poukazuje na pravděpodobnost snížení úrokových sazeb Fedu na zasedáních v červnu a červenci. Zdroj: CME FedWatch

Snimek obrazovky 2024 04 15 120219

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru