Geopolitické napětí může mít další negativní dopad na cenu ropy

Finanční trh byl v předešlém týdnu výrazně ovlivněn gradující geopolitickou situací na Blízkém východě. Ve sporu mezi Izraelem a Iránem byly použity útoky válečných dronů. Investoři začínají být kvůli tomuto čím dál více opatrnější a přesouvají svá aktiva do bezpečnějších investičních nástrojů. Problém nastává i v případě cen ropy, která už je nyní na trhu drahá kvůli inflačním tlakům.

Mimo geopolitický spor se investiční týden zaměřoval na výsledkovou sezónu. Ta i přes vcelku dobré výsledky některých firem působí spíše lámavě. Trh na základě jakéhokoliv horšího výhledu nekompromisně akcie odepisuje a zvyšuje celkovou volatilitu. Index S&P zakončil ztrátově o 3,05 % a technologický NASDAQ odepsal přes 5,5 %.

Třetí týden v řadě vzrostl index krátkodobé volatility na americkém trhu. Nyní se nachází na nejvyšší hodnotě za posledních šest měsíců. Jen za pátek si index VIX připsal bezmála 4 %.

V posledních týdnech panuje v USA předpoklad, že by americká centrální banka letos úrokové sazby ani jednou nesnížila. Pokud by se tato poslední predikce nevyplnila, sazby by mohly jít směrem dolů alespoň jednou, a to nejpravděpodobněji na zářijovém zasedání FOMC.

Opět rostou výnosy amerických státních dluhopisů. Například výnos 10letého státního dluhopisu vzrostl až na 4,69 %, což je nejvíce od loňského listopadu.

Ekonomický návrat ve velkém zažívá Čína. HDP země rostl v letošním prvním čtvrtletí tempem 5,3 %, což překonalo očekávání většiny ekonomů. Pozitivní výsledek nastává po předešlé implementaci několika stimulačních opatření, která jsou navržena tak, aby co nejlépe přiblížila ekonomiku tempu růstu před pandemií Covid-19.

Další týden bude stále záviset na dění na Blízkém východě. Každé nesystematické řešení by na trhy přineslo negativní signály včetně zvýšené nejistoty. Ve středu také můžeme sledovat zprávy o inflaci z Austrálie. Pokračovat bude rovněž výsledková sezóna a na pražské burze odstartuje jako první MONETA Money Bank.

Na grafu lze vidět, že výnosy 2 a 10letých amerických státních dluhopisů v posledních měsících rostly solidním tempem.

Snimek obrazovky 2024 04 21 221040

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru