Pozitivní výsledky odstartovaly technologickou rally

Známé světové indexy zaznamenaly během týdne solidní nárůst, když technologický NASDAQ vzrostl o více než 4 % a S&P500 připsal téměř 3 %. Hlavním impulsem byly výsledky některých technologických společností, které předčily očekávání a na trzích odstartovaly tzv. technologickou rally.

Zatím lze hospodaření firem za první čtvrtletí tohoto roku považovat za pozitivní. Navíc firmy, které mají silný dopad na vývoj umělé inteligence teprve na zveřejnění svých výsledků čekají. To by mohlo technologický trh popohnat opět skokově nahoru.

Ti, kteří si libují v makrodatech, mohli v uplynulém týdnu sledovat předběžné dubnové indexy nákupních manažerů, nebo index podnikatelské nálady a spotřebitelské důvěry v Německu. Mezi další zajímavá data bychom mohli zařadit odhad vývoje amerického HDP, který dle predikce zvolnil a za celý rok je na hodnotě 1,6 %. Podle analytiků by dokonce první kvartál roku 2024 měl být slabší, než tomu bylo v posledním čtvrtletí loňského roku.

Zmírnění geopolitického napětí na Blízkém východě poslalo index volatility směrem dolů o 17 %. Z nedávného maxima (15.4.) tak index odepsal již 23 % a postupně zmírňuje úzkost investorů na trzích.

Svou pozornost si opět zasloužily americké vládní dluhopisy, které čtvrtý týden za sebou přinášely pozitivní čísla. Poprvé od loňského listopadu 2letý státní dluhopis zastínil hodnotu 5 % a přiblížil se tak nejvyšší úrovni z roku 2006. 10letý dluhopis zakončil týden na 4,67 %.

Nový týden kromě pokračující výsledkové sezóny přinese zasedání amerického Fedu ohledně úrokových sazeb, které bude ukončeno ve středu. V pátek také americká centrální banka zveřejní zprávu o nezaměstnanosti. Všeobecně se očekává, že Fed úrokové sazby ponechá beze změny. V tuzemsku bude trhákem zveřejnění hospodářských výsledků společnosti Erste Group Banka a Komerční banky.

Americké HDP za 1. čtvrtletí jednotlivých složek, které oproti poslednímu čtvrtletí 2023 postupně zpomalilo. Příčinou mohl být zahraniční obchod, který se jevil jako volatilní.

Snimek obrazovky 2024 04 28 212746

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru