Týden v nádechu úrokových sazeb

Na přelomu dubna a května se na většině evropských burzách obchodovalo o den méně kvůli středečnímu svátku. K vidění byla geopolitika, hospodářské výsledky firem, rozhodnutí americké centrální banky v rámci měnové politiky a data z amerického trhu práce.

Investoři stále bedlivě sledují geopolitické napětí na Blízkém východě, které v posledních dnech naštěstí lehce zvolnilo. Co bylo ale milým překvapením, tak výsledky společnosti Apple, které ke konci týdne podpořili růst známých akciových indexů.

Jak již bylo očekáváno, americký Fed ponechal úrokové sazby ve stejných hodnotách. Z dat vyplývá, že se zastavil pokles inflace, a proto snížení sazeb nebylo na pořadu dne. Čím ale Jerome Powell investory uklidnil bylo ujištění, že se neuvažuje o zvyšování sazeb, a to i v případě, že inflace není pevně pod kontrolou.

Údaje z amerického trhu práce evidovaly horší čísla. V dubnu tamní ekonomika vytvořila 175 000 pracovních míst, což je pokles z 315 000 revidovaných míst v březnu. Míra nezaměstnanosti meziročně vzrostla o 3,9 %.

V celku pozitivně zahájila rok ekonomika Eurozóny, která zaznamenala meziroční růst HDP o 0,3 %. Evropa byla v recesi celý druhý půlrok 2024, nyní ale vyhlídky do budoucna vypadají dobře, tempo růstu by se postupně mělo navyšovat.

Index pražské burzy v týdnu odepsal 1,5 %. Mezi důvody můžeme zařadit obchodování Komerční banky bez nároku na dividendu (samotná výplata dividendy proběhne od 27. května). Komerční banka také v rámci hospodářských výsledků zaostala za očekáváním analytiků a reportovala čistý zisk 2,8 miliardy Kč. Tržní očekávání bylo na 3,1 miliardách Kč. Solidní růst ale zažily akcie Colt CZ, konkrétně o 7,9 %, a to bez specifického důvodu.

Podle ČSÚ rostla česká ekonomika meziročně o 0,4 %. Podle predikcí by letošní růst české ekonomiky měl být 1,4 % a průměrná inflace 2,3 %. Ke snížení došlo u úrokových sazeb, ČNB je poslala na hranici 5,25 %. Šlo tak o čtvrté snížení v řadě, konkrétně o 50 bazických bodů.

Výhledově bude příští týden opět zkrácený o středu, kdy je svátek Dne osvobození. K záživnému sledování můžeme přidat výsledkovou sezónu v USA, kde se představí např. Walt Disney, Uber nebo  Airbnb. V Evropě to bude Ferrari, Unicredit nebo CTP na pražské burze.

V grafu je zobrazena meziroční změna průměrného hodinového výdělku v USA.

Snimek obrazovky 2024 05 05 210746

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru