V uplynulém týdnu jsme mohli sledovat pomalu končící výsledkovou sezónu. Zveřejněna čísla firem byla vesměs pozitivní a trhy svižným tempem připisovaly zisky. Americký index S&P 500 posílil o 1,85 %, Dow Jones o 2,16 % a NASDAQ o 1,14 %.
Ziskové tempo bylo k vidění také v Evropě, kde panevropský index STOXX Europe 600 navýšil své hodnoty o 3,01 %, německý DAX dokonce připsal přes 4,2 %. Index pražské burzy PX vzrostl o 2 %, kde největším tahounem byly akcie ČEZ.
Rychlým tempem v poslední době rostou také čínské akcie, které za poslední tři týdny posílily o více než 14 %. V tomto intervalu poráží i americké indexy a po těžkém roce 2023 popadají dech, který investory jistě potěší.
Z recese se také dostává ekonomika Spojeného království. Tamní vláda v pátek oznámila, že HDP v letošním prvním čtvrtletí rostlo ročním tempem 0,6 %. To předčilo očekávání ekonomů a za poslední tři roky se jednalo o nejrychlejší tempo růstu v zemi.
Třetí týden v řadě klesal index krátkodobé volatility na amerických akciových trzích. Za poslední týden odepsal téměř 7 % a vzhledem k nedávnému maximu z 15. dubna index klesl o více než 34 %.
V příštím týdnu největší pozornost nejspíše zaujme středeční americká inflace za duben. Během posledních měsíců inflace překvapovala spíše negativně a byla hlavním důvodem oddálení snižování úrokových sazeb americké centrální banky. Při dalších špatných údajích by mohla zpátky vzrůst volatilita a sentiment investorů by začal možná i razantně klesat. Inflaci budou vyhodnocovat také v Německu.
Hospodářské výsledky na Wall Street představí Walmart, Cisco Systems nebo Home Depot. V Evropě to bude Merck, Commerzbank, Allianz, Siemens nebo easyJet. Pražská burza nabídne čísla energetické společnosti ČEZ, u které se očekává nárůst oproti loňskému roku.
Graf ukazuje, že růst zisků u indexu S&P 500 očekává v roce 2024 zrychlení.
Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.