ČEZ předčil očekávání, na řadě je zbrojovka

Hlavní zaměření během týdne bylo směřováno na makrodata a výsledkovou sezónu. Podstatné pro trh byly informace ohledně spotřebitelské inflace v USA. Ta za duben splnila očekávání a zakotvila na 3,4 %. Na trh to nemělo žádný negativní dopad.

Hlavní americké akciové indexy posilovaly, když Dow Jones připsal 1,24 %, S&P 500 upevnil pozici o 1,54 % a NASDAQ 100 vzrostl o 2,11 %. Lehké zisky jsme mohli vidět i na evropském kontinentu. Panevropský index STOXX Europe 600 rostl o 0,42 % a index pražské burzy PX navýšil 0,7 %. Zisky se odepisovali u indexu FTSE 100 ve Velké Británii, německý DAX snížil o 0,36 % a francouzský CAC 40 o 0,63 %.

Hospodářskými výsledky se na pražské burze pochlubil energetický gigant ČEZ. Společnost za první čtvrtletí oznámila provozní zisk EBITDA 40,3 mld. Kč. To předčilo očekávání o skoro 6 miliard. Meziročně tak tento zisk vzrostl o 24 %.

Zatřpytila se také cena futures na zlato. Ta se v pátek vyšplhala na rekordní úroveň 2 400 USD za unci, která byla naposledy na pořadu dne v polovině dubna. Od začátku roku zlato vzrostlo o 17 %, přičemž většina zisků přichází od poloviny března.

V dalším týdnu se naše pozornost zaměří na zasedání FOMC (Výbor pro otevřený trh Federálního rezervního systému) a také na výsledky hospodaření technologické společnosti NVIDIA. Zasedání FOMC by mohlo naznačit budoucí kroky centrálních bankéřů při dalších rozhodnutích ohledně úrokových sazeb. Na pražské burze budeme moct sledovat výsledky zbrojovky Colt CZ Group.

Meziroční % změna v jádrové a celkové americké inflaci, která byla na vrcholu v polovině roku 2022. Zdroj: Bloomberg

Snimek obrazovky 2024 05 19 213632

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru