AI tlačí vpřed technologické firmy a komodity

V týdnu proběhlo na americké půdě zasedání FOMC (měnový výbor americké centrální banky), které se neslo v přísnějším duchu. Vedení Fedu ponechá zvýšené úrokové sazby o něco déle, než se předpokládalo.

Dalším týdenním lákadlem byly hospodářské výsledky technologického gigantu NVIDIA. Společnosti vzrostl v prvním kvartálu čistý zisk na 14,9 miliardy dolarů (tj. sedminásobný růst). Firma nejvíce prosperuje díky výrobě čipů pro umělou inteligenci. Očekávání předčil i zisk na akcii, který činil 6,12 USD, oproti očekávaných 5,6 USD.

Své výsledky zveřejnila i česká zbrojovka Colt CZ Group a vykázala meziroční růst výnosů o 21,7 %. Čistý zisk se ale firmě propadl z 587 mil. Kč na 303 mil Kč z důvodů snížení provizních marží a vývoje měnových kurzů.

Mezi komoditami opět bodovalo zlato, to během týdne vzrostlo na 2430 USD za unci. A to zejména díky očekávání na oslabení amerického dolaru. Své maximum také pokořila měď. U té cenu „pumpuje“ zvýšená poptávka v souvislosti s umělou inteligencí.

O 2 % se propadla cena ropy. Jednalo se tak o její nejnižší úroveň za poslední tři měsíce. Ukázalo se, že zásoby ropy v USA prudce narůstají. V pátek se ropa obchodovala za 78 USD za barel. Své roční maximum si ropa držela začátkem dubna, kdy byla na burze k mání za 87 USD za barel.

Začátek dalšího týdne bude na americkém a britském trhu opožděn o pondělní svátek. Průběh týdne by měl být spíše neutrální a investoři svou pozornost mohou směřovat na doznívající výsledkovou sezónu. Svá finanční čísla odkryjí např. společnosti HP, Dell Technologies nebo v Evropě CD Projekt. Na pražské burze to bude společnost specializující se na pojištění – Vienna Insurance Group.

Na grafu lze vidět poměr sektorů GISC indexu S&P 500. IT tvoří téměř 1 třetinu. Zdroj: Bloomberg

Snimek obrazovky 2024 05 26 184732

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru