Na trzích proběhl vlažný týden

Začátek týdne byl na kapitálových trzích pozvolný kvůli pondělnímu svátku v USA a Velké Británii. Sledovat jsme mohli zejména doznívající výsledkovou sezónu a některá makrodata. Americké akciové indexy odepisovaly zisky. Dow Jones snížil o 0,98 %, S&P500 o 0,51 % a technologický NASDAQ klesl dokonce o 1,1 %.

O moc lépe na tom nebyl ani index amerických akcií s nízkou kapitalizací, který rovněž stagnoval. Indexy lehce padaly také v Evropě, když Panevropský STOXX Europe 600 poklesl o 0,46 %, britský FTSE 100 přišel o 0,51 % a také index pražské burzy PX odepsal 0,55 %.

Na půdě Spojených států k poklesu indexů dopomohly zveřejněná data ohledně HDP. Růst americké ekonomiky nebyl tak silný, jak se původně očekávalo a HDP skončil na hodnotě 1,3 %, oproti odhadovaných 1,6 %. I přesto nebyly odhady moc ambiciózní, když vezmeme v potaz tempo růstu v posledním kvartálu loňského roku, které bylo 3,4 %.

Volatilita výnosů byla spatřena u amerických státních dluhopisů, kde se cenné papíry obchodovaly v širokém rozmezí. Výnos 10letého dluhopisu v jednu chvíli dosáhl 4,64 %, což byla nejvyšší hodnota za poslední čtyři týdny. Na konci týdne se tyto dluhopisy ustálily na 4,49 % a zaznamenaly nakonec mírný nárůst oproti minulému týdnu.

V nadcházejících dnech budeme moci sledovat data z jednání Evropské centrální banky a trhu práce Spojených států. Od zasedání ECB se očekává start snižování úrokových sazeb, a to o 25 bazických bodů. Naznačení dalších kroků se bude očekávat od proslovu Christine Legardeové. K vidění také budou informace o HDP v eurozóně.

Na Wall Street svá čísla hospodaření představí HP Enterprise, Dollar Tree nebo Campbell Soup. U nás na pražské burze se můžeme těšit na lovebrand Kofola ČeskoSlovensko. Podle analytiků se očekává nárůst tržeb za první čtvrtletí o bezmála 16 %. Přesto by nakonec ale společnost měla vykázat záporný výsledek hospodaření.

Graf zobrazuje poklesy indexu S&P 500 v průběhu roku od roku 1984. Největší pokles v roce 2024 činil 5,5 %, což není nic závaženého. Zdroj: FactSet.

Snimek obrazovky 2024 06 02 193800

Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.

Přejít nahoru